A-OK AM25-1.2/30-ES RF 12VDC Roller Shade Motor
AM25-1.2/30-ES
4 item(s)
Quantity Discounts:
AVO M5521ADAST - Power Connector Adapter
   •  Male DC Plug with Screw Terminals
   •  Mating connector for A-OK 12VDCDC Motors
AVO 124VD150W - 12VDC Power Supply
   •  12VDC 1.5A Wall Plug DC Adapter
   •  White
   •  10 Foot 20AWG Non-Terminated Cord
   •  Powers 1 Motor
A typical A-OK AM25-1.2/30-ES motorized shade 30" W x 60" H on a 1.5" tube uses approximately 450ma of current at 12VDC.
5.5mm x 2.1mm Power Adapter w/Terminal Block
5.5mm x 2.1mm Power Adapter w/Terminal Block M5521ADAST
M5521ADAST
12VDC 1.5A Power Supply
12VDC 1.5A Power Supply 12VD150W Power Supply
12VD150W Power Supply
12VDC 1.5A Power Supply and Adapter
12VDC 1.5A Power Supply and Adapter Power Supply and Adapter
Power Supply and Adapter
Description
The A-OK AM25-1.2/30-ES Shade Motor is a Radio Frequency based 12VDC motor that is optionally powered with batteries and is designed to be used with roller shades. This A-OK motor is a simple, easy to use and easy to install solution for your shade motorization needs.
Retrofit Considerations
IF you have a Rollease R8 Clutch/Chain driven roller shade on a 1.5" Rollease Tube. All you need are the motor components. Simply pull out the clutch and insert the motor. The existing brackets are normally compatible.
IF you have a Rollease R16 Clutch/chain driven roller shade on a 1.5" Rollease Tube. All you need are the motor components plus new brackets. Simply pull out the clutch, insert the motor and replace your RB560, R580 brackets with the Rollease R Series RB360, RB380, RB390 Brackets.
A-OK AM25-1.2/30-ES 12V DC Roller Shade Motor Specifications
   •  Operating Voltage 12VDC
   •  Average Current Draw: 0.550mA*
   •  Torque: 1.2Nm
   •  Motor Speed: 30 RPM
   •  Noise Level: 40 dBa
   •  Lift Capacity - Not including Tube Weight
        -  1.5" Tube: 14.6lb
   •  Soft Stop: Speed is reduced when the shade comes to a stop
   •  6 Programmable Stops (4 Intermediate)
   •  Compatible with A-OK RF Control Technology (433.92 MHz)
   •  Attached Motor Power Cable: 3.5" w/Female 5.5mm x 2.1mm Plug
   •  Attached Antenna: 6.5"
   •  Requirements for use - Not Included
        -  12VDC Power Supply or 12VDC Battery
        -  A-OK RF Remote
        -  1.5" Rollease Shade Tube
        -  A-OK or Rollease 1.5" Tube Idler/End Plug
        -  A-OK or Rollease Shade Brackets
   •  Dimensions
        -  Overall: 11.625" L x 1.365" D. - Insertion Dia.: 0.993"
        -  Tube insertion length: 13"
   •  Weight: App. 12oz (0.75 lb)
   •  Warranty 5 years
   •  Includes:
        -  AM25-1.2/30-ES Motor
        -  Crown and Drive for 1.5" Rollease tube
Recommended Tip to Tip Deductions
-  7/8" Using A-OK Brackets, A-OK End Plug and 1.5" Rollease Tube
-  1 1/8" Using 1.5" Rollease Tube, and Rollease RB360 Brackets and Rollease REP53 1.5" End Plug
Minimum Shade Width
-  App. 13.375" Tip to Tip with 1.5" Rollease Tube & A-OK Components
-  App. 14.125" Tip to Tip with 1.5" Rollease Tube & Rollease R-Series Components
Maximum Shade Width
-  App. 96" Tip to Tip with 1.5" Rollease Tube & Rollease R-Series Components
Maximum Width limitation is due to tube deflection not lifting capacity.
A typical A-OK AM25-1.2/30-ES motorized shade 30" W x 60" H on a 1.5" tube uses approximately 360ma of current at 12VDC.
* Our stated current draws are for use as estimates ONLY and are not specifications. A-OK states the nominal curent draw is 550ma (0.55A). Peak current draw and current draw on large shade loads will be higher. Current draw will depend on motor used, type of window treatment (roller shade, cellular, roman etc), size of tube, size and weight of the shade. To be certain of your needs you should test the current draw of your particular window treatment. We recommend budgeting a minimum of 1A per motor. Size your power supplies accordingly.
A-OK AM25-1.2/30-ES Shade Motor Programming Instructions
Rollease Shade Tube Specifications
Features
Capacity:
  • 1.2Nm, 14.6lb on 1.5" Tube