Gaposa XS40CD200 Crown & Drive Tube Adapter for Rollease 2" Tubes and XS30/XS40 Motors
XS40CD200
1 item(s)
Gaposa XS3040ADA
   •  XS30 to XS40 Crown and Drive Adapter
Required for use with the XS30 motors using the XS40CD200 2" crown and drive for Rollease RTEA5T tubes
XS30 to XS40 Crown Adapter
XS30 to XS40 Crown Adapter XS3040ADA
XS3040ADA
Description
The Gaposa XS40CD200 is a crown and drive set used to adapt Gaposa XS40 40mm motors to 2" Rollease tubes. This crown and drive set is also compatible with the XS30 motors but requires the optional XS3040ADA adapter set. The crown portion of the adapter is placed on the motor next to the head. The drive portion of the adapter is placed on the motor drive gear and is secured with a screw.
Gaposa XS40CD200 Crown and Drive Specifications:
   •  Comptaible Motors: Gaposa XS40 motors
   •  Compatible Motors with Optional XS3040ADA Adapter
        -  Gaposa XS30 25mm and 28mm motors
        -  Gaposa XS30-Li2026 - 25mm, 2Nm, Li-ion Battery
        -  Gaposa XS30-DC2028 - 28mm, 1Nm, 24VDC
   •  Compatible Tube: Rollease RTEA5T 2" Tubes
   •  Materials of Construction: Plastic
   •  Crown Dimensions:
        -  Flange OD: app. 1.95"
        -  Body OD: app. 1.826"
        -  Body ID: app. 1.416"
   •  Drive Dimensions:
        -  Body OD: app. 1.826"